Sitruunapatonki.fi
http://sitruunapatonki.fi/forum/

Citro-Classica 28-30. 4-2023 Hollannissa
http://sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=10&t=33449
Sivu 1/1

Kirjoittaja:  betaromeo [ 06.02.2023 08:00 ]
Viestin otsikko:  Citro-Classica 28-30. 4-2023 Hollannissa

Pitkän tapahtumaköyhän jälkeen olisi Hollannissa sitä tiedossa!
Itse ainakin koitan paikalle päästä ja olisihan se mukava, jos joitakin muitakin suomalaisia paikalle saapuisi?

Tuolta lisätietoa www.citro-classica.nl

Kirjoittaja:  citrophoros [ 15.02.2023 23:36 ]
Viestin otsikko:  Re: Citro-Classica 28-30. 4-2023 Hollannissa

CITROËNISTIN CARPE DIEM-tilaisuus !

Tajusin, ettei eläkeikäisenä (2030-luvulla eteenpäin) yksinkertaisesti olisi varallisuutta lähteä tällaiselle sooloajelulle. Kiitos kovasti betaromeolle; laskeskellaan vielä kokonaiskuluja.

Ilman muuta menen laivalla - katselin Finnlines-laivailun maksavan vähintään €640 [Helsinki-Travemünde-Helsinki]. Tosin laivamatkaan menee 2 x 30 tuntia aikaa.
Vain 390 km ajoa Helsingistä tapahtumapaikalle !! Näkisi ensi kerran saksalaisen autobahn-liikennekulttuurin Lübeck-Hamburg-Bremen-Osnabrück välillä. Pääsisin yhdellä tankillisella Valkeakosken Shellin V-Power-tankkauspaikalta Enschedeen !!

Oishan se kiva näyttää Automobile Citroën ry -rekisterikilven pidikettä hollantilaisille. ;)

Kirjoittaja:  betaromeo [ 01.04.2023 16:16 ]
Viestin otsikko:  Re: Citro-Classica 28-30. 4-2023 Hollannissa

Niin alkaa tapahtuman aika lähestymään ja vieläkin kovasti menossa. :)

Reitti suuntautuu myös Franzoselle ja rohkaistuneena viimeisestä kerrasta taas tarjoan mahdollisuutta tuoda tarvitsijalle sieltä osia 2CV, Dyane, D-malli, HY, sekä SM autoihin.
Samoin jos joku vaille jotain harvinaisempaa Citro-Classikan kirppikseltä, niin voin katsella samalla kun etsin itselleni.

045-1372138, tai yv.

Kirjoittaja:  citrophoros [ 02.05.2023 19:27 ]
Viestin otsikko:  Re: Citro-Classica 28-30. 4-2023 Hollannissa

Moro,

Citro-Classica tuli nähtyä, minulle ensi kerta autoillen Fennoskandian ja Baltian ulkopuolisella maaperällä.
Oma moka #1 oli saapuminen tapahtuman ensimmäisenä päivä, joka oli vasta tapahtumaan saapuvien camping-majoittuvien ilmestyminen. Toinen päivä oli ennakkoonsuunniteltu käynti Atomiumissa, Brysselissä. Aikaa menikin huomattavasti kauemmin kuin luulinkaan, tapahtuma-aika Classicassa oli jo päättynyt lähestyessäni hotellimajoitustani (ja ihaillen koteihinsa palaavia vanhoja Citroën-kaunokaisia). Kolmas, viimeinen päivä oli sitten minulle se-päivä (vaikka olin ostanut viikonloppu-QR-lipun). Toinen suomalainen kävijä, betaromeo oli jo poistunut aikaisin sunnuntaiaamuna.

Huomiota sunnuntaipäivästä:
Vain yksi ranskankilpinen auto (BX 19 GT) !! Brittikilpisiä autoja kaksi (GSA X1 ja Visa Romahome - rakenneltu matkailuauto), joissa heijastusestoteippaukset valoumpioissa. Norjalaisia (CX Prestige ja 2000-luvun C6) myös kaksi. Kallein myyntikohde autoista musta avo-DS (Citroën Cabriolet 2300 Injection 1974), yksityishenkilön hintapyyntö 119 500 EUR

Autobahnoilla rajoitin nopeuden 140 km/h, kunnes tajuttuani tulleeni viimeiselle vapaanopeuden mt-osuudelle Lübeck-Travemünde-välillä pedaalipoweria 100 %. Lysti ei kauan kestänyt 200 km/tasolla, kun nopeuskyltti osoitti nopeudeksi 120 km/h.

Kaupunkien keskustojen läpiajokohteet olivat Travemünde, Lübeck, Hamburg, Enschede, Arnhem, Nijmegen, Brussel, Hannover ja Lüneburg.

Liitteet:
Tiedoston kommentti: Etsi en.wikipediasta:
German surrender at Lüneburg Heath
(Huomaatko pysäköityneen C4:n?)
««««««««««««««««««««««««««««««

DSC_0472.JPG
DSC_0472.JPG [ 82.25 KiB | Katsottu 4247 kertaa ]
Tiedoston kommentti: Mielestäni edustavin Sitikka-kuva maksulliselta alueelta.
Pysäköintialueelle vapaa pääsy ja ilmainen.
««««««««««««««««««««««««««««««

DSC_0357.JPG
DSC_0357.JPG [ 116.98 KiB | Katsottu 4247 kertaa ]
Tiedoston kommentti: Atomium, Bryssel.
Lippu aikuiselle: 16,00
Pysäköinti: 10,00
««««««««««««««««««««««««««««««

DSC_0265.JPG
DSC_0265.JPG [ 44.88 KiB | Katsottu 4247 kertaa ]

Sivu 1/1 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/