Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 2 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Piimän käyttö hydraulijärjestelmässä
ViestiLähetetty: 06.09.2017 19:22 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2666
Sitruunapatonki Classics (tm), noin vuodelta 2002. Kerrotaan näin jälkikäteen että kyseessäoleva auto on sittemmin täydellisesti tuhoutunut Cikatin sukulaiselta aikoinaan ostettu peltipuskuri-bensaturbo. Ja tässä siis alkuperäinen Classicco (tm):

Tällä hetkellä kuumana käyvistä keskusteluista innoittuneena päätinkin kertoa oman kokemukseni.

Olen todistettavasti (2 valaehtoista silminnäkijää löytyy) ajanut vuonna -98 noin 80 kilometriä turbo-CX:llä, jossa valtaosa hydrauliikkanesteestä oli piimää. Kysymyksessä oli viikonloppureissu maatilalle, jossa huomasin että takapään korkeudensäätäjän paluuletku oli falskannut noin 2-3litraa LHM:ää tielle. Auto pysyi vielä joten kuten ylhäällä jäännöspaineilla muttu pumppu rouskutteli jo tyhjää.

Tuolta metsän keskeltä sijaitsevalta tilalta ei muuta sopivan viskositeetin nestettä löytynyt kuin piimä. Arvelin siitä olevan vähemmän vahinkoa systeemille kuin esim. jäteöljystä.

Ja hyvin se toimi, ja Ouluun päästiin.

Että ei kun piimää LHM-pänikkään, pumpun ilmaus ja menoksi! Ei siitä enemmän haittaa ole kuin polttoöljyistä, diiseleistä, tinnereistä ja moottoriöljyistä!



Miehellä on elämässään yksi suuri valinta; harrastaako huonoja naisia vai huonoja autoja.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Piimän käyttö hydraulijärjestelmässä
ViestiLähetetty: 06.09.2017 20:36 

Viestit: 884
Paikkakunta: Naantali
Menee siihen citroeniin nesteeksi tavallinen kaivovesikin, jos siinä on se id:n yksimäntänen pumppu koneen kyljessä.

Opiskelut ja krooninen rahapula aiheutti sen että Talvella piti luopua rakkaasta ID19 Citroenista.Ostaja saapui ajoissa,sanoin hänelle että vettä on jäjestelmässä.Hän ajoi auton silti talvella Kaarinasta Turkuun.Matka sujui jouheasti.Keksimme anti-sinkin näin pakkasella yhdessä ensimmäistä kertaa.


Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 2 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 3 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: