Sitruunapatonki.fi
http://sitruunapatonki.fi/forum/

Nepin 806
http://sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=21&t=32544
Sivu 1/2

Kirjoittaja:  Neppi [ 24.12.2021 00:09 ]
Viestin otsikko:  Nepin 806

Yhtään en taas tiedä mitä tapahtu, mutta Partnerilla läksin aamulla kotoa ja about saman vuosikerran 806:lla tulin takas.

2,0 bensa. En kattonu konetyyppiä vielä, mut ei se aivan laiska ole kuitenkaan. Ihan siisti päältä ja sisältäki. Toki pimeessä ne näyttää kaikki samalta. Jotaki pieniä puutteita ja jännyyksiä ja 380000 mittarissa. Jakopää kuitenki tehty joku aika sit ja kai vähä muutaki.

Laittelen tänne jotain huoltopäiväkirjaa ja ongelmia sitä mukaa kun niitä ilmenee.

Ihan hauska pyydys se on. Kahet renkaat ja kaikki.

Kirjoittaja:  Teuski [ 24.12.2021 00:27 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

90-lukulaisissa on 8-venttiilinen XU, joissain jopa turbolla. Uudemmissa 16-venanen EW.

Kirjoittaja:  Neppi [ 24.12.2021 01:07 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

01 tais olla vuosiluku

Kirjoittaja:  Sitruunaseppä [ 25.12.2021 10:14 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

Peukot 806 on ihan reipas. Nykyinen on edellistä reippaampi, sillä on ajettu 250 tkm vähemmän. 2,0 litrainen XU, ei turboa. Katso siitä rekisteriotteesta, onko siinä maininta tyyppihyväksynnästä jonkin xxxxx:n mukaan? Katsastusmies katsoo vuosiluvun ja hylkää OBD:sta, ellet huomauta kohdan "Erikoisehdot" tyyppihyväksynnästä. Sulla voi olla vain yksi, katalysaattorissa oleva lambda-anturi? Silloin ei tarvita OBD-mittausta. Auto ei sieltä töpselistä anna tietoja kuin PSA-tietsikalle.

Peukot 806 on paha värkki hamstrausongelmaiselle. Moni toripistefi-myyjä huomaa asian ja tyhjentää autotallinsa tällaiseeen autoon, kun menee ostamaan vaikka yhtä tarhaikäisen talvitakkia.

Liitteet:
Sininen.jpg
Sininen.jpg [ 111.1 KiB | Katsottu 43448 kertaa ]

Kirjoittaja:  Neppi [ 26.12.2021 00:29 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

Täytyy muistaa nostella penkit pois kyydistä ku lähtee garage-sale:n! ;)

Kirjoittaja:  Neppi [ 26.12.2021 19:40 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

Tänään ajoin toisen kerran tätä laitetta. Ilmaa ku laitto renkaisiin, ni tuntu vähän tukevammalta ku viimeks. Varmaan kuitenki huolis uusia jousia ja iskareita, etenki taakse ku vastaantulijat meinaa vilkutella valoja. Nöyrryin ja säädin niitä vähä alemmas…

Vähän sitä ja tätä, sähköikkunan nappulaa, ikkunan karmin verhoiluja takaoveen, lukoille täyshuoltoo yms. Virtalukonpohjan laitoin kans uusittavien listalle. Näyttää vähä epäloogiselta mittaristossa ku avainta hiplaa. Toki tää on ranskalainen, mut silti.

Onks näissä sisäilman suodatinta ja missä? Ei kellää ois ylimäärästä korjauskirjaa?

Yritin liittää kuvaa, mut sanoi et mun kuva oli epäkelpo. Ei voi olla! Siinä oli ranskalainen auto!

Kirjoittaja:  Neppi [ 26.12.2021 19:43 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

Kuva
Liitteet:
B4490C33-39B0-47A8-BE5E-EC29D90B455F.jpeg
B4490C33-39B0-47A8-BE5E-EC29D90B455F.jpeg [ 84.1 KiB | Katsottu 43251 kertaa ]

Kirjoittaja:  Miihhali [ 26.12.2021 22:38 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

Mahtaako 806 olla edes haynes / alfamer kirjaa olemassa. Ei ainakaan ole osunut silmiin. Toki eikai sellaista välttämättä edes kysytty.

No mulla olis mapillinen merkkiliikkeen huolto vihkosia. Itsellä ei tarvetta. Siinä on kaikenlaista ohjetta ja liparetta, tarkempaakin luettelointia voin laittaa jos innostaa. Ja varmaan löytyy moottoriinkin korjauskirja, kun vaan selviää mikä motti pellin alla lymyää.

20e hinnalla voisin mapista luopua.

Löytyy mappi myös partneriin ja experttiin.

Kirjoittaja:  Neppi [ 26.12.2021 23:44 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

XU10J2 on mylly

Laitas vaik yksityisviestiä

Kirjoittaja:  Neppi [ 29.12.2021 01:22 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

Tänään käytiin laavulla. Kuus meitä oli autossa ja hyvin pärjäsi.

Sit nostelin penkit pihalle ja ajelin Byggmaxille hakee bussinrakennustarpeita. Pari pakettia Finnfoamia ja vähä lautaa. Finnfoamitki mahtu kyytiin ku kippasin repsikan selkänojan taakse. Takastullessa loppu lämppärinpuhallin. Mennessä se vähän haisi sähkölle ja sit loppu. Täytyy tutkia.

Muutenhan toi on kyllä melekone peli!

Kirjoittaja:  Neppi [ 30.12.2021 00:53 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

Koko päivän metsästin poissulkumenetelmin lämppärin vikaa. Iha ekaks kylläki metsästin sitä ite moottoria. Löyty se viimein.

Sulakkeet, releet, puhallinmoottori, liittimet, ei löydy syytä. Kojelauta palasiksi ja lämppärin säätimien ja puhaltimen kans sisälle, kaverin verstaalle. Se on 65 vuotta touhunnu tämmöisten sähköjen kanssa. Ei varsinaisesti autosähköö, mut kaikki koneet ja laitteet mitkä toimii sähköllä. Semmonen vanhan kansan korjaaja ja jos jonku vois tehdä paremmin ni se tekee. ”Mä tein tähän tämmösen piirin et…”

No ei löytyny vikaa niistä komponenteista. Takas lumisateeseen.

Pistin kojelaudan enemmän palasiks ja aloin seuraa sormella sitä paksuu punasta johtoa tuulettimelta vastavirtaan. Johto vaihtui valkoseks ja sit hävis paksuun nippuun. Niillä hoodeilla oli releitä. Oli ne jo ”kattonu”, mut joku siinä yhessä pisti uudestaan silmään. Yritin irrottaa sitä, mut eihän se liikahtanutkaan. Jaahas. Taisin löytää syyn. Voimalla, väkivallalla erotin sen siitä kannasta ja juujuu. Palanu molemmat. Mureni käsiin. Kumpiki. Valkonen johto oli muuttunu ruskeaksi, mut vaaleni sitä mukaa ku kuorin suojaa päältä pois. Siinä se vika o. Ja jos ei ookkaa ni ainaki on yks kohta korjattu.

Voi siirtyä seuraavaan…

Aini. Putkiapikotin pari jonku edellisen omistajan irronnutta ”korjausta”. Ei ne nyt pahoja ollu, mut ärsyttävistä paikoissa. Sit ku toi rele on paikoillaan putsailen kaikki näkösällä olevat maadoituspisteet teräsharjalla ja lisään vähä omia. Perussettii Ranskisten ja mulla kyllä muittenki kanssa.



Cheers!

Kirjoittaja:  Neppi [ 01.01.2022 21:50 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

Ratijo lakkasi toimimasta. Potkasinko jonku liittimen irti siinä sivussa vai mikä… selvitellään joskus. Latausvalo kiiluu välillä. Laturi ja akku on uudet. Katotaan ku keritään.

Kirjoittaja:  Sitruunaseppä [ 02.01.2022 09:17 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

No jopas on haastetta pistänyt sun Peukotti. Kahdesta 806:sta on kokemusta, mielestäni sähköt on olleet ihan luotettavat ja laadukkaat, kuten koko auto. Jotain pätkimistä ilmeni syksyllä, vika vaimenee itsestään pikku hiljaa. Löytämäsi palaneet piuhat ei ole yllätys, purkamissani autoissa niitä on ollut, eniten Relluissa. 2-litraisessa Xantiassa, missä on sama 8IAW-Magneti Marelli ECU, on kokolailla samat sähkövermeet niin moottorissa kuin siellä koje- ja reletaulussakin.

Taas sama vinkki sähkövikoihin. Laita starttikaapeli kiinni lisämaadoitusjohdoksi moottorin ja akun miinuksen väliin. Jos sähköoireet ei muuttuneet, maadotus on ok.

Kirjoittaja:  Neppi [ 02.01.2022 21:25 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

Jep! Oon yleensä näissä patongeissa putsaillu ja rasvannu kaikki maadoituspisteet ja lisäilly piuhat akun miinuksesta lisämaadoitukset moottöriin ja pariin paikkaan korissa. Sit vielä korin ja koneen väliin yks tai kaks.

Paljon löyty korjattuja tai napsahtaneita johtoja tuolla tonkiessa kylläki…

Kirjoittaja:  Sitruunaseppä [ 02.01.2022 22:08 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

Huomasitko, akun alla, päävirtakoteloon, (sulakekoteloon, relekoteloon, miten sitä nyt nimittää), menee paksu kaapeli. Siinä on hieno auki pyöräytettävä bajonettiliitin. Liittimiä taisi olla peräti kaksi, iso ja pieni. Nekin voisi avata ja tarkistaa, onko vihreetä. Aika ikuiselta ja hyvältä ne liittimet minulla näytti, ei ole ryytyvää lajia, mutta mistä sitä koskaan voi tietää? Sanoisin, että kesähommia, joutuu ottamaan ilmanputsarin pois, liittimen runko ja bajonettirengas on muovia.

Mitä rasvaa laitat? Sain virallisen sähköliitosrasvan lisäksi uuden neuvon käyttää puhdasta, lisäaineetonta vauvojen pyllyvaseliinia.

Kirjoittaja:  Neppi [ 02.01.2022 23:57 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

Ihan sitä rasvaa mitä sattuu käsillä olemaan. Valkovaseliini kuulostaa kyllä hyvältä ajatukselta! Pyllypyyhkeillähän niitä kojelautojaki putsaillaan… ;)

Kirjoittaja:  Neppi [ 04.01.2022 01:05 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

Tänään sain pienen väännön kanssa etanoliboksin asennettua. Liittimet piti hakee osissa rekkatarvikeliikkeestä, mut siitä eteenpäin ei ongelmaa. Purkki naks paikalleen ja avaimesta käyntiin no probs. Tehoja tuli persdynolla selkeesti lisää, mut vasta muutaman tankillisen jälkeen näkee et mikä homma.

Vaihdoin myös talvirenkaat alle. Oli siellä jo yhet mut ne oli ihan paskat. Nyt on Nokiat alkup aluvanteilla ja toimii!

Kirjoittaja:  Neppi [ 04.01.2022 03:11 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

Ja sit se alko prötää. Iha älyttömästi! Ei oo siitä RE boksista kiinni. Edelleen epäilen virtalukonpohjaa. Käy ihan miten sattuu, ei kule mihinkään ja pätkii ihan kaikkee. Latausvalo syttyy randomisti, välillä kiiluu ja välillä sit taas ei. Ei vissii lähetä pohjoseen aamulla.

Kirjoittaja:  Neppi [ 04.01.2022 10:05 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

Laturi ja akku on uudet, ainaki ed omistajan mukaan ja siltä ne näyttääki. Virtalukonpohjaa ei ilmeisesti saa erikseen, vaikka irto-osa onki.

Jaahas. Takas lumisateeseen…

Kirjoittaja:  Neppi [ 04.01.2022 11:27 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

Muut tahot kun oli sitä mieltä et virtalukko menee kokonaan uusiks ja pitää tilata tehtaalta, ni maanmainio Auto-Artikkeli (jos täällä ei saa näin mainostaa, ni kyseessä on imaginäärinen lelukauppa Turkissa ja kaikki yhteydet tähän aika-avaruuteen ovat täysin näennäissatunnaisia) vastasi tiedusteluun kolmen minuutin viiveellä ja sanoi että löytyy hyllystä, 19€! Lähden siis… Kuusamoon. Vaavava… vavavavava vaavava…

Eiku Vantaalle (tai Turkkiin).

Jos ei muuta ni sainpahan ainaki Dannyn soimaan sun päähän loppupäiväks!

Kirjoittaja:  Xari [ 04.01.2022 12:12 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

Terppa

Jotkut on ohitelleet releellä sitä virtalukkoa, heräte vaan toimivalta puolelta, tosin jos Artikkeli pelastaa hädässä olevan ja vielä noi halvallakin.

Kirjoittaja:  Sitruunaseppä [ 04.01.2022 21:26 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

Näin kylmällä kelillä ei mun autoni toimi RE85 viinalla. Kylmäkäynnistys on tosi heikkoa ja jää käymään kolmella. Moottori kuumana vasta toimii hyvin. Olen tankannut 15 litraa 98:aa ja sen päälle loput RE85:ttä. Nyt starttaa ja käy pakkasellakin kuin bensalla.

Kirjoittaja:  mikaeli [ 04.01.2022 22:33 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

Itse kyllästyin huonoon käyntiin ja ajoin talven bensalla, kun viinapirssi oli. Teki vaikka mitä käyntikatkoja, moottorin vika valoa, tyhjäkäynnin seilaamista, tehonpuutetta ym. Toki kyseessä oli xantia ja 1.8, mut samat talvioireet jatkuu kaverin 05 vuoden pösössä mihin sarjan myin eteenpäin. Nyt ajan vain bensalla kun auto vaihtui... Eli suosittelen kokeilemaan tavallista bensaa tankkiin pari kertaa peräkkäin, toki latauksen valoon ei pitäis tuon vaikuttaa, huono laturin herätevirta kaapeli tai liitos siinö sensijaan voi valoa satunnaisesti hehkuttaa vaikka laturi toimisikin.

Kirjoittaja:  Neppi [ 05.01.2022 00:58 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

Virtalukonpohjan vaihto, kaikkien löytyneiden liitinten (myös maat) putsaus ja muutaman lisämaadoituksen kytkeminen korjas tilanteen. 2500rpm vielä vähän rötää, mut mä luulen et se on Lambda joka kompensoi vuotavaa pakoputkea… go figure.

Käy boksin kans nyt samallai niinku iha ekaks ku ton sain, ilman boksia siis. Vähä humpaa tyhjäkäynti ja pientä epämääräisyyttä siinä on muutaki, mut 20vuotta vanha tsiljoonan ajettu ranskis, ni iha ookoo. Meinasin aamulla käydä luettaa koodit silti.

Kirjoittaja:  Neppi [ 05.01.2022 14:43 ]
Viestin otsikko:  Re: Nepin 806

C.I.hin vikakoodinlukuun ja matkalla syttyi latausvalo!

Ei siellä mitään koodeja ollu mut ei se kyllä ladannukkaa. Saisko tän räjäyttämiselle yhtä paljon seuraajia ku Teslan?

Veikkaus ois että se höpöhöpö akunkenkä (tai todnäk virtalukonpohja) on katkassu magnetointivirrat jossain vaihees ja se uus laturi leipo kii.

Vaihdoin akunkengän ja kaivoin pihan lumihangesta Xantian laturin näkösälle. Korvat ja liittimet väärät. Bugger.

Vantaalta löytyy uus mut se pitää hakee että ehtii näihin kisoihin. Lähden siis… Kuusamoon.

Sivu 1/2 Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/