Eilen ajellessani mietin, että tällainen topic voisi olla omiaan. Lähdin Kuusamosta kohti etelää ja VT5 tuntui jo lähtiessä raskaalta vaihtoehdolta. Onneksi kartanpyörittelyllä löytyy myös vaihtoehtoisia reittejä ja päädyinkin sitten sen verran hauskalle pätkälle, että päätin jakaa tämän patonkilaisille. Ei suksiboksikansaa jonossa, ei peltipoliiseja, paremmat maisemat, mutkia, mäkiä ja kaikinpuolin mielekkäämpää ajettavaa. Oikein oivallista maastoa Xantialle Kaikenkaikkiaan 4 autoa näin tuolla pätkällä!
Reitti: Ouluntieltä Taivalkosken kohdalla kohti Puolankaa ja siitä sitten Kajaaniin. Kaveri ajoi VT5:tä ja olimme kutakuinkin samoihin aikoihin Kajaanissa.
Museotie 3513 Virolahti-Hamina on myös hieno. Sinne kannattaa lähteä 2CV:llä tai sitten jollain kova-alustaisella pikkukilpurilla...
2CV AZU '61 » 2CV6 '71 » Acadiane Mixta '81 Jousitus on täysin erillinen ja ainutlaatuisen pehmeä, tehden ajon yhtä miellyttäväksi
kuin missä tahansa loistoluokan autossa. (2CV-esite,1956)
2cvkimmo kirjoitti:Museotie 3513 Virolahti-Hamina on myös hieno. Sinne kannattaa lähteä 2CV:llä tai sitten jollain kova-alustaisella pikkukilpurilla...
Parhaimmillaan tuo tie on kevyellä kaksitahtisella kaksipyöräisellä. Tai ehkä Activalla voisi myös olla ihan kiva
Youtubesta näkyy löytyvän videopätkiäkin tuolta tieltä http://www.youtube.com/watch?v=c4q5kuKzrUI
Tuohonhan voi yhdistää pätkän Virojoelta (Virolahden keskusta, joss tuon museotien toinen pää siis on) Saivikkalan (Miehikkälän kirkonkylä) kautta Taavettiin (Luumäellä) tietä 384. Tosin voihan sieltä väliltä kierrellä Onkamaantien kautta takaisin Haminaankin. Tuossa viimeksi mainitussa tapauksessa kyllä lyhyeltä reitiltä mukaan sattuu pätkä hiekkatietä.
Mukava on myös tie 1792, joka kulkee seiskatieltä Strömforsin ruukin ohi Elimäelle.
Komeimmat ajoreitit on silti taidettu tähän mennessä kokea tuolla Norjan puolella...
Espoossa Kunnarlantie Bembölen päästä ja siitä Bodomjärven maisemien jälkeen keikaus Velskolantielle. Julmetun nätti reitti jos haluaa päästä Espoosta Vihdintielle ilman kehällä köröttelyä. Tulee aktiivialustallekin jumppaa kun on tiukkaa mäkeä, shikaanimutkasarjaa, kapeita pätkiä ja ties mitä. Voi myös lotota päätyykö liialla innostuksella kenties puuhun, puun latvaan, järveen vaiko kenties kaikkialle kolmeen.
Lappeenrannassa liikuskeleva voi valita kauniin maaseutureitin Lauritsalasta Vehkataipaleelle tietä 4081 ja siitä edelleen Rehulaan ja Suur-Saimaalle. Ennen Suur-Saimaan peränurkkaa voi koukana lossilla Suuressa Jänkäsalossa kioskilta ostamassa matkaherkkuja.
Sarviniemi Peltoin armeija-alueen liepeillä on myös näkemisen arvoinen paikka. Sieltä on hyvä tähyillä vaikka Kyläniemeen, mikä on lähellä mutta silti niin kaukana. Sillanmäentietä pitkin pääsee Peltoisiin, mistä taas Leväsiin. Siitä voi valita suunnan takaisin Lappeenrantaan tai Savitaipaleelle tietä 408 pitkin.
Myös Kyläniemessä itsessään suosittelen käymään. Ruokolahdelta tietä 62 jonkin matkaa Puumalaan ja kääntö vasemmalle kohti kyläniemeä. Kyläniemen kärjessä on aivan ihana Virkistysaluesäätiön ylläpitämä alue keskellä Suur-Saimaata. Muutekin koko Kyläniemi on tutustumisen arvoinen paikka. http://www.youtube.com/watch?v=YNznSwtyJ1g" onclick="window.open(this.href);return false;
"Normaalia, mutta ei tämän ikäiselle..." Onko millään enää mitään väliä?
Onko jossain karttaa missä vanhin HelsinkiTampere valtatie on joskus mennyt? Sen tien osia on helppo bongata sieltä sun täältä, mutta tie tahtoo kadota välillä. Olen maantiepyörällä ajellut kyseistä tietä asuinseudullani. Muunmoassa Riihimäen lähellä oleva Punkka on sen tien varrella, ja siltä varrelta löytää vieläkin vanhan Unionin -huoltoaseman raadon.
teppo10 kirjoitti:Lappeenrannasta taipalsaaren kautta savitaipaleelle, sopii hyvin moottoripyörille ja miksei tietty autoillekin!
On tosin tienä melko suoraa ja tylsää Pallosta Taipalsaaren kirkonkylälle. Saimaatahan siinä toki näkyy koko matkan. Ehdottaisin kuitenkin tuohon alkuun koukkausta Lauritsalasta Luukkaansalmen kautta Vehkataipaleella ja siitä joko Toijantietä suoraan tai Rehulan kautta kiertäen Suur-Saimaantielle, josta kirkolle. Vaihtoehdoista Toijantie on lyhyempi, mutta hiekkaa. Molemmat vaihtoehdot ovat kyllä ajettavuudeltaan mukavia.
Hevospeleillä reilu sata vuotta sitten linjattu, kt 56, menee kohta päivitykseen. Eli vielä ehtii kapealle ja mutkaiselle tielle rekkojen sekaan, reikiä ja uria väistelemään. Kohta ajorata leviää metrillä ja kaikki jännitys katoaa. Ehunsalmen hyppyri-mutka -yhdistelmäkin poistuu... No, onhan tuota remonttia jo odotettukin
"Boss makes a dollar, I make a dime. That's why I poop on company time" (Karl Marx)
C4_robotti kirjoitti:Hevospeleillä reilu sata vuotta sitten linjattu, kt 56, menee kohta päivitykseen.
Häh ja höh. Juurihan minä tuosta ajoin mennen tullen, kun muutaman päivän Mäntässä olin noin kuukausi sitten. Tuo tiehän oli hyvä ja kiva ajella ainakin talvikelissä.
C4_robotti kirjoitti:Hevospeleillä reilu sata vuotta sitten linjattu, kt 56, menee kohta päivitykseen.
Häh ja höh. Juurihan minä tuosta ajoin mennen tullen, kun muutaman päivän Mäntässä olin noin kuukausi sitten. Tuo tiehän oli hyvä ja kiva ajella ainakin talvikelissä.
Niin, sitikalla se on hyvä ajaa. Mutta kun ei ole sitikkaa Reikiä tietysti ei ole kiva kierrellä. Osa niistä on melko syviä...Nelkusta pari vuotta sitten hajoitin pohjan suojamuovin kun asfaltin pala oli montussa kantillaan...maavara ei riittänytkään..
"Boss makes a dollar, I make a dime. That's why I poop on company time" (Karl Marx)