Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 5 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Xantia hälyttää kuumasta jäähdytysnesteestä
ViestiLähetetty: 22.12.2012 12:52 

Viestit: 42
Paikkakunta: Korpilahti
Tässä joulupähkinää purtavaksi
Xantia -98 1.8 ajettu 150tkm. Noin 20 asteen pakkasella nurkka-ajossa sytytti jäähdytysnesteen korkean lämpötilan merkkivalon + stoppivalon + öljynpainevalon lämpötilan ollessa mittarin mukaan 90C. Tämän jälkeen kelistä riippumatta nuo 3 valoa syttyvät aina kuin j-nesteen lämpötila nousee yli 90C. Oli myös pari päivää plussan puolella ja vika ei poistunut.

Jäähdytysnesteen ja öljyn määrä on ok. Asiaa lähdettiin tutkimaan anturivikana, koska lämpötilan kuuluisi käsittääkseni hälyttää vasta 110-120C tasolla. Tarkastettiin ensin että termostaatti ja flektit toimii: Kylmä kone käyntiin, noin 80C lämpötilassa lämpötila alkaa laskea (tulkittiin että termostaatti alkaa avautua), lämpötila nousee jälleen lähelle 90C jolloin flektit lähtevät pyörimään -> lämpötila laskee ja alkaa nousta jälleen kun antaa kierroksia moottorille auton ollessa paikallaan ja nousee hieman yli 90C ja jää sille tasolle sytyttäen varoitusvalot. Tämän jälkeen auto käy maailman tappiin lämpötilassa 90C eikä enää nouse tai laske ja valot palaa mittaristossa.

Tämän jälkeen lähdettiin ottamaan anturien johtoja irti. Ensimmäisenä vaihdelaatikon kyljessä on sininen anturi, jonka johdon kun nyppää menee lämpömittari mykäksi (varoitusvalot säilyy). Keskimmäinen anturi on ruskea, jonka irroittaminen laittaa flektit huutamaan täysillä lämpötilasta riippumatta. Kolmas anturi on vihreä, jonka nyppääminen ei tee yhtään mitään: Jos kone on "kuuma" valo ei sammu johdon irroittamisen jälkeen, jos kone on kylmä valo ei syty vaikka johdon nyppää. Valo myös osaa syttyä 90C lämmössä vaikka johto on vihreästä anturista ollut poistettuna. Mikä on vihreän anturin (ylhäältä katsottuna alin kolmesta) merkitys?

Lämmityslaitteesta tulee pian lämmintä ilmaa auton sisälle ja syyläri on kauttaaltaan kuuma kun mittari näyttää 90C. Ylävesiletku on polttavan kuuma, mutta alavesiletku on ehkä +30...+40C: Eikö vesi kierrä riittävästi, jolloin mieleen tulee vesipumpun pumppauskyky tai termostaatin läpäisykyky? Vai onko tämä anturivika? Miksi öljynpainehälytys syttyy samanaikaisesti? (aina ei ole syttynyt öljykannua joukkoon)

Ajoin eilen 100km -15C pakkasessa, jolloin lämpötila pysyi tasolla 75C ja valot eivät syttyneet. Päästessäni perille käytin autoa pihassa paikallaan ja sain lämpötilan nousemaan ja valot syttymään.



A, AU, SAZP, DS 19 Cabriolet voiture a pedales, DS 20 Pallas, CX Collet Maxi plus/Chardon?, CX gti
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xantia hälyttää kuumasta jäähdytysnesteestä
ViestiLähetetty: 22.12.2012 13:30 

Viestit: 4991
Vihreä menee moottorinohjausboksille (ECU), joka säätää ainakin rikastusta sen mukaan.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xantia hälyttää kuumasta jäähdytysnesteestä
ViestiLähetetty: 22.12.2012 14:05 
Käyttäjän avatar

Viestit: 4072
Paikkakunta: Eteläkärki
Ja sitten se perinteinen: Onhan moottorin maadoitukset tarkastettu?



"Pitäähän miehellä leluja olla..."
C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xantia hälyttää kuumasta jäähdytysnesteestä
ViestiLähetetty: 22.12.2012 14:12 
Käyttäjän avatar

Viestit: 368
Kai tiesit että se lämpömittarissa oleva pyöreä punainen valo syttyy myös jos jäähdytysnestettä on liian vähän.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xantia hälyttää kuumasta jäähdytysnesteestä
ViestiLähetetty: 22.12.2012 22:18 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
INikki kirjoitti:
Kai tiesit että se lämpömittarissa oleva pyöreä punainen valo syttyy myös jos jäähdytysnestettä on liian vähän.
Onko 1.8:ssakin jäähdytysnesteen pinta-anturi?

No, oli tai ei - lähteväthän flektit pyörimään oikeaan aikaan? Jos flekti on jumissa, niin eikös se silloinkin jotain valoa sytyttele/vilkuttele/jotain?



VW Passat B7
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 5 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 11 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: